jasoos
08 آذر 1401 - 14:32

بسیج قبایل یمنی علیه آل سعود بعد از قتل یک جوان مهاجر در عربستان

به دنبال کشته شدن یک مهاجر یمنی در عربستان توسط نیروهای اطلاعاتی آل سعود، قبایل یمنی خواستار تشکیل کمیته تحقیق در خصوص قتل این جوان یمنی شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  قبال « آل العلیی» روز دوشنبه از نهادها و سازمان‌های حقوق بشری خواستند تا با تشکیل کمیته تحقیق مستقل در خصوص شکنجه و کشتن « علی عاطف هضبان العلیی» به دست نیروهای سرویس اطلاعاتی عربستان مسئولیت اخلاقی و انسانی خود را بر عهده بگیرند. 

قبیله آل العلیی از بسیج قبایل علیه جنایت رژیم آل سعود  در خصوص کشتن فرزند مهاجرشان در عربستان  خبر دادند.

خانواده علی عاطف العلیی در بیانیه‌ای اعلام کردند که سرویس امنیت دولتی ریاض، علی جوان را در نزدیکی محل کارش در ریاض ربود و  پس از تهدیدهایی او را با ضرب و شتم و  شکنجه خفه کرد.

 در همین راستا قبیله آل العلیی بار دیگر جنایت عربستان  علیه علی عاطف العلیی را محکوم کردند و این اقدام را مایه شرمساری و ننگی دانستند که برخلاف  آداب و رسوم قبایل یمنی و عرب و همچنین قوانین مختلف بین‌المللی است.

 این قبیله همچنین سکوت بین المللی در قبال جنایات رژیم سعودی را محکوم کردند و خواستار تشکیل کمیسیون مستقل تحقیق در مورد این جنایات و محاکمه عاملان آن شدند.

قبله آل العلیی  از قبایل نجد و حجاز  نیز خواستند تا  جنایت رژیم آل سعود را محکوم کنند و موضع خود را در قبال جنایات  این رژیم علیه یمنی‌ها و غیر یمنی‌ها مشخص کنند.

پدر علی عاطف العلیی اعلام کرد: فرزند من جنایتی مرتکب نشده و او مانند بسیاری از مهاجران دیگر برای امرار معاش به عربستان رفته بود؛ اما رژیم ظالم آل سعود  او را در نزدیکی محل کارش ربوده و با ضرب و شتم و شکنجه  او را کشته است.  

 وی در ادامه تاکید کرد:رژیم آل سعود پسرم را خفه  و سپس شبانه بدون اطلاع کسی او را دفن کرد . این درحالی است که جسد  وی را تحویل نداده است. آژانس امنیت دولتی عربستان ما را نسبت به پیگیری ماجرای قتل پسرم ،درخواست کالبد شکافی یا اخذ گزارش جنایت تهدید کرده است.

بسیاری از  نهادها و سازمان‌های  بین‌المللی جنایت آل سعود علیه این مهاجر یمنی را محکوم کردند  و گفتند: این اولین جنایت آل سعود نیست؛چرا که بسیاری از افراد از ملیت‌های متفاوت  توسط این رژیم ناپدید، بازداشت شکنجه و کشته شده‌اند.

اخیرا  سازمان حقوق بشری «انسان» اعلام کرد که یک شهروند یمنی که به نام « علی عاطف هضبان العلیی» به دست نیروهای سرویس اطلاعاتی عربستان به طرز فجیعی کشته شد. بر اساس اسنادی که از طریق خانواده این جوان 24 ساله ارائه شده ، وی در نزدیکی محل کارش ربوده شد و پس از شکنجه سنگین و ضرب و شتم خفه شده است.

شواهد همچنین نشان می‌دهد که العلیی پیش از ربوده شدن از طریق واتساپ پیام تهدید آمیزی از سوی نیروهای امنیتی سعودی دریافت کرده بوده است. این پیام در 9 سپتامبر 2022 سال جاری فرستاده شده بود و چند ساعت بعد از این تماس، جنازه وی در ریاض پیدا شد.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان سعودی به مدت 7 سال کشور یمن را به لحاظ دریایی، هوایی و زمینی محاصره کرده و هر از چندگاهی مناطق مسکونی این کشور را بمباران می‌کند و بدین ترتیب نیز هزاران غیرنظامی و به‌ویژه کودکان بی‌گناه، قربانی حملات و بمباران جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی می‌شوند. همچنین این جنگ منجر به تخریب مناطق مسکونی، زیرساخت‌ها و بازارها شده است.

این درحالی است که این کشور جنایت‌هایی علیه مهاجران یمنی در ریاض انجام می دهد.

ائتلاف متجاوز سعودی - آمریکایی در یمن مرتکب جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی و شکنجه مردم یمن شده‌اند. جنایاتی که کاملاً در تضاد با مبانی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه و مغایر بـا اهداف تبیین شده در منشور سازمان ملل متحد است. شورای امنیت سازمان ملل متحد که وظیفه ابتدایی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد و مدعیان حقوق بشر و حافظان صلح و امنیت بین‌المللی در آنجا جمع شـده‌اند، حداقل اقدامات مقتضی را به جهت توقف این جنایت ها و توقف فوری اقدامات خشونت‌آمیز انجام نداده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888382